Skip to main content

Wątroba to bardzo zapracowany, duży, masywny narząd wewnętrzny – spełnia ok. 500 zbadanych funkcji fizjologicznych, więc gdy jest w niedyspozycji możesz mieć liczne problemy, których nie powiążesz z wątrobą. Oznacza to, że podjęte miejscowe działania nie będą skuteczne w dłuższej perspektywie czasowej i po objawowym zaleczeniu problem będzie powracał.

Najczęściej występujące dolegliwości to:

  • swędzenie skóry i zmiany skórne – zwykle udajesz się do dermatologa lub alergologa
  • problemy naczyniowe w kończynach dolnych – idziesz po pomoc do flebologa
  • bezsenność – trudności w zasypianiu i wybudzanie w godz. 2 – 4 nad ranem – idziesz do apteki i kupujesz coś na sen, jeśli okaże się nieskuteczne poratuje pierwszy kontakt
  • problemy z gardłem i uchem – przydatny będzie laryngolog
  • obniżenie nastroju, brak energii – zastanawiasz się, czy nie masz depresji…
  • zaparcia na zmianę z biegunkami – myślisz o diagnostyce gastrologicznej lub proktologicznej
  • masz uogólnione bóle mieśniowo-stawowe… może covid, tak bezobjawowo prawie?, a może osteopata lub fizjoterapueta – terapeuta manualny pomoże……bingo !!!!

Jak osteopatia i terapia manualna może mi pomóc?

Osteopatia to komplementarne leczenie, w oparciu o wnikliwą analizę zależności i powiązań w naszym ciele, tak więc pierwotna przyczyna zgłaszanej dolegliwości może mieć swoje źródło w organie, czy miejscu odległym. Osteopatia to nie tylko leczenie układu kostno-stawowego,  ale także narządów wewnętrznych, których dysfunkcje mogą spowodować dolegliwości w obrębie kości i stawów np. napięcie więzadeł wątroby objawia się bólem prawego barku. Konsultacja ortopedyczna, czy diagnostyka obrazowa nie będzie tu pomocna, gdyż nie wykaże zmian miejscowych, które powodują ból. Osteopata, lub terapeuta manualny odnajdzie napięcia i restrykcje w organie i narządach z nim powiązanych, następnie zredukuje je. Będzie również pracował/a z Twoim ciałem globalnie, tak by przywrócić balans tkanek i narządów, tak jak nakazuje naczelna zasada leczenia osteopatycznego: znajdź, napraw, zostaw, a więc nieinwazyjnie.

Co sami możemy zrobić, by wspomóc jej  pracę  i nie obciążać wątroby – co Twoja wątroba lubi, a czego unikać, by działała bez zarzutu?

Nie lubi alkoholu, więc jeśli musisz go pić, to ogranicz ilość np. do lampki wina codziennie – nie pij dużych ilości okazjonalnie.

Wątroba nie przepada za żywnością wysoko przetworzoną, czekoladą i tłustymi przekąskami i cukrem.

Lubi tłuszcze tłoczone na zimno i te rybie (bogate w kwasy Omega 3 ), zielone warzywa ( zawierają chlorofil )

Lubi obfite nawodnienie, więc uzupełniaj płyny regularnie oraz korzystaj z sauny, która przyspieszy detoksykację, czyli proces oczyszczania Twojego organizmu.

Trawienie zaczyna się jamie ustnej, więc im dłużej żujesz, tym bardziej odciążasz wątrobę i ułatwiasz jej oczyszczanie krwi.

Leki są sporym obciążeniem dla metabolizmu ( zwłaszcza leki przeciwbólowe i hormony ), zatem zanim sięgniesz po tabletkę zastanów się, czy na pewno jest Ci potrzebna.

Artykuł  ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, lub terapeutycznej. Więcej informacji na temat możliwości terapii w Praskiej Klinice Zdrowia tutaj: https://praskaklinikazdrowia.pl/osteopatia

Praska Klinika Zdrowia

ul. Kłopotowskiego 20
03-717 Warszawa

Tel: 601 900 040
biuro@praskaklinikazdrowia.pl