Praska Klinika Zdrowia

„Skazani na biurka”, czyli pozycja siedząca, a Twoje zdrowie.

mgr Krzysztof Krzystyniak

fizjoterapia
osteopatia

=> Czy wiesz, że siedzący tryb życia daje gorsze efekty niż ciężka praca fizyczna?

W dzisiejszych czasach spędzamy zdecydowanie za dużo czasu w pozycji siedzącej. Siedzimy długo i bardzo często. Siedzimy w aucie/autobusie podczas drogi do pracy, następnie w pracy. Przeciętny pracownik biurowy spędza 80% ośmiogodzinnego trybu czasu pracy w pozycji siedzącej. Wracając do domu relaksujemy się zasiadając przed telewizorem.

=> Jakie negatywne skutki ma siedzący tryb życia?

Brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca przy biurku sprzyjają rozwojowi m.in. bólów głowy, pleców, spłyconego oddechu, hemoroidów, żylaków, nadciśnienia, nadwagi i cukrzycy typu 2.

Utrzymując kręgosłup w pozycji statycznej odbieramy dyskom i więzadłom możliwość poboru substancji odżywczych oraz odprowadzenia produktów ubocznych przemiany materii. Dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych w rejonie stawów i kręgosłupa przez co stają się one twardsze i mniej elastyczne przez co bardziej podatne na uszkodzenia. Tkanka mięśniowo-powięziowa również ulega usztywnieniu i osłabieniu.

Długotrwała pozycja siedząca powoduje wzmożone napięcie mięśni brzucha oraz kompresję przepony przez co oddech staję się utrudniony i bardziej płytki. W skutek tego mechaniczny wpływ przepony na perystaltykę trzewi zostaje zaburzony oraz dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Utrudnione wypróżnianie skutkuje zaleganiem resztek pokarmowych w jelitach co sprzyja tworzeniu się substancji toksycznych, które wpływają niekorzystnie na stan samych jelit, powodując podrażnienia i stany zapalne oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia. Silne parcie zwiększa nacisk na naczynia krwionośne i będzie prowadziło do powolnego powstania hemoroidów.

Żylaki oraz puchnięcie nóg to również nieprzyjemny skutek długich godzin spędzanych w bezruchu. Gdy bowiem nie pracują mięśnie nóg, unieruchomiona jest tzw. pompa mięśniowo-zastawkowa, tłocząca krew ku górze do serca. Dlatego krew zalega, napiera na ścianki żył, powodując ich osłabienie i rozszerzenie.

Nasze ciało ma bardzo duże zdolności adaptacyjne jednak nie są one nieskończone i w pewnym momencie ciało wyśle krzyk o pomoc w postaci bólu, zmęczenia, problemów z trawieniem czy puchnącymi nogami.

Sit all day long? Your posture could be hurting you.

Sit all day long? Your posture could be hurting you. Please send out this video.I worked on it for a week, and I'm giving it to you free – to help as many people as possible!Amit G. AlonMuscle&Motion CEOTry it FREE: http://www.muscleandmotion.com/free-trials/Sign up now and see how: http://www.muscleandmotion.com/updates/Scientific Advisor: Yosefa Tal https://www.facebook.com/physioplexity.YosefaTal/

Opublikowany przez Muscle and Motion Czwartek, 25 maja 2017

=> Czy można sobie pomóc?

Jak najbardziej! Terapia osteopatyczna przywróci elastyczność tkanek w obrębie mięśni, powięzi i kręgosłupa. Wspomoże pracę trzewi, uwolni przeponę co wpłynie na poprawę krążenia krwi i drenażu kończyn. Wspólnie przeanalizujemy twoje codzienne nawyki, udzielę porady i postaram się zmotywować do codziennej dawki ruchu.

Należy pamiętać o tym, że nie ważne jak siedzimy i na czym, to w przyszłości możemy spodziewać się dolegliwości, które mogą uprzykrzyć nam życie.