Praska Klinika Zdrowia

Siedzący tryb życia = fatalne skutki dla zdrowia

mgr Radosław Gałan

fizjoterapia i rehabilitacja dorosłych
terapia manualna, masaż medyczny
fizjoterapia stomatologiczna


W pozycji siedzącej spędzamy czas w drodze do pracy, w pracy, a po pracy, zmęczeni siadamy przed tv. 

Jak taki tryb życia przekłada się na Twoje zdrowie? Bardzo niekorzystnie w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż kiedyś zdolności adaptacyjne naszego ciała wyczerpią się i zaczniesz odczuwać zróżnicowane dolegliwości. Ból pleców na całej długości kręgosłupa jest w tym przypadku oczywisty , ale jeśli będziesz mieć inne, mniej specyficzne dolegliwości? Dajmy na to; ból głowy, zaburzenia jelitowe, pojawią się hemoroidy, duszności, żylaki kończyn dolnych, otyłość i inne, powiązane z brakiem ruchu i siedzącym trybem życia problemy zdrowotne – to być może gdzie indziej będziesz szukać ich przyczyn, przez co leczenie znacznie się wydłuży . Dlatego pierwszym pytaniem wywiadu w gabinecie fizjoterapeutycznym jest pytanie dotyczące stylu życia, pracy i innych czynników, które mogą spowodować, lub pogłębić dolegliwości. Pamiętaj, że nie ma idealnej pozycji siedzącej !!

Dlaczego tak się dzieje, że długotrwała pozycja siedząca szkodzi Twojemu zdrowiu?

  • brak ruchu powoduje, że stawy Twojego kręgosłupa i tkanki otaczające je usztywniają się, są mniej elastyczne i podatne na uszkodzenia. 
  • pozycja siedząca powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz ucisk na przeponę, a to prowadzi do zaburzeń trawienia
  • gdy siedzisz mięśnie Twoich nóg nie pracują i pompa mięśniowo-zastawkowa jest unieruchomiona, co zaburza krążenie w naczyniach obwodowych.

Co zrobić w tej sytuacji? Jeśli nie możesz w krótkim czasie zmienić trybu życia skorzystaj z fizjoterapii. Fizjoterapeuta wykorzysta swoją wiedzę i umiejętności, by Ci pomóc. Zastosuje kompleksową terapię manualną, tak by uwolnić tkanki od napięć  i umożliwić Twojemu ciału powrót do równowagi. Często pokaże i zaleci ćwiczenia do wykonywania w domu  po to by przyspieszyć efekt terapii. Warto rozważyć rozszerzenie fizjoterapii o trening medyczny, podczas którego nauczysz się, jak prawidłowo i w jakim zakresie ruchu w stawach wykonywać zadane ćwiczenia. 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy fizjoterapeutycznej. Wszelkie informacje na temat terapii znajdziesz tutaj:

  1. https://www.praskaklinikazdrowia.pl/fizjoterapia-rehabilitacja/#pooperacji
  2. https://www.praskaklinikazdrowia.pl/radoslaw-galan/
  3. https://www.praskaklinikazdrowia.pl/mgr-sylwia-nakrajnik/ – trening medyczny