Skip to main content

W pozycji siedzącej spędzamy czas w drodze do pracy, w pracy, a po pracy, zmęczeni siadamy przed tv.

Jak taki tryb życia przekłada się na Twoje zdrowie? Bardzo niekorzystnie w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż kiedyś zdolności adaptacyjne naszego ciała wyczerpią się i zaczniesz odczuwać zróżnicowane dolegliwości. Ból pleców na całej długości kręgosłupa jest w tym przypadku oczywisty , ale jeśli będziesz mieć inne, mniej specyficzne dolegliwości? Dajmy na to; ból głowy, zaburzenia jelitowe, pojawią się hemoroidy, duszności, żylaki kończyn dolnych, otyłość i inne, powiązane z brakiem ruchu i siedzącym trybem życia problemy zdrowotne – to być może gdzie indziej będziesz szukać ich przyczyn, przez co leczenie znacznie się wydłuży . Dlatego pierwszym pytaniem wywiadu w gabinecie fizjoterapeutycznym jest pytanie dotyczące stylu życia, pracy i innych czynników, które mogą spowodować, lub pogłębić dolegliwości. Pamiętaj, że nie ma idealnej pozycji siedzącej !!

Dlaczego tak się dzieje, że długotrwała pozycja siedząca szkodzi Twojemu zdrowiu?

  • brak ruchu powoduje, że stawy Twojego kręgosłupa i tkanki otaczające je usztywniają się, są mniej elastyczne i podatne na uszkodzenia.
  • pozycja siedząca powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz ucisk na przeponę, a to prowadzi do zaburzeń trawienia
  • gdy siedzisz mięśnie Twoich nóg nie pracują i pompa mięśniowo-zastawkowa jest unieruchomiona, co zaburza krążenie w naczyniach obwodowych.

Co zrobić w tej sytuacji? Jeśli nie możesz w krótkim czasie zmienić trybu życia skorzystaj z fizjoterapii. Fizjoterapeuta wykorzysta swoją wiedzę i umiejętności, by Ci pomóc. Zastosuje kompleksową terapię manualną, tak by uwolnić tkanki od napięć  i umożliwić Twojemu ciału powrót do równowagi. Często pokaże i zaleci ćwiczenia do wykonywania w domu  po to by przyspieszyć efekt terapii. Warto rozważyć rozszerzenie fizjoterapii o trening medyczny, podczas którego nauczysz się, jak prawidłowo i w jakim zakresie ruchu w stawach wykonywać zadane ćwiczenia.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy fizjoterapeutycznej.

Praska Klinika Zdrowia

ul. Kłopotowskiego 20
03-717 Warszawa

Tel: 601 900 040
biuro@praskaklinikazdrowia.pl