Praska Klinika Zdrowia

Pomóż swojej wątrobie – cz. II

mgr Agata Żywko

fizjoterapia dorosłych i dzieci
osteopatia dorosłych i dzieci
osteopatia kobieca
rehabilitacja okołoporodowa

Wątroba na ogół nie boli, jeśli jednak odczuwasz ból w prawym boku na wysokości żeber to bolesna jest torebka Glissona ( torebka włóknista wątroby ),  którą jest otoczona i najczęściej świadczy to o stanie zapalnym ! Dolegliwości związane z łagodniejszymi formami dysfunkcji wątroby zostały opisane wcześniej ( patrz cz. I “Wątroba powinna być zadowolona” ) i są dość niespecyficzne, czyli niekoniecznie kojarzą się ze źródłem problemu.

Wszyscy mamy określone preferencje dietetyczne i bardziej, lub mniej ulubione dania. Jednak w ramach prewencji możemy wykorzystać pozyskaną wiedzę po to, by wzmocnić organizm i ułatwić naszym narządom wewnętrznym prawidłowe funkcjonowanie = cieszyć się dobrym zdrowiem. Każdy ostepata/tka pracując z wątrobą zapyta o dietę i jeśli ta okaże się obciążająca dla wątroby będzie sugerował/a jej zmianę, lub przynajmniej eliminację szkodliwych pokarmów. Trzeba mieć świadomość, że każde leczenie wymaga wsparcia żywieniowego, nawet jeśli problem jest w układzie kostno-stawowym, ponieważ to co jemy wpływa na funkcjonowanie organizmu we wszystkich układach. Często podczas terapii wisceralnej ( trzewnej ) rozwiązuje się też inny problem, który pacjent przy okazji zgłosi, lub ujawni się on podczas badania. Wymienione w tabeli produkty wspierają wątrobę, tak więc warto rozważyć dodanie ich do diety.

Jakie produkty pomagają w oczyszczaniu wątroby;

        PRODUKTY

  SUBSTANCJA CZYNNA

          JAK DZIAŁA

czosnek, cebula

siarka, allicyna

zabija wirusy i bakterie

kurkuma

kurkumina, olejki eteryczne, glutation

przyspiesza metabolizm toksyn w wątrobie

buraki

betaina, peptyny

ułatwia metabolizm alkoholu

jabłka 

błonnik rozpuszczalny

neutralizuje metale ciężkie z przewodu pokarmowego

zielone warzywa

chlorofil

chroni DNA wątroby

orzechy

arginina

zmniejsza ryzyko nowotworów wątroby

ryby i owoce morza

tauryna

pomaga w regeneracji tkanki wątroby

ostropest plamisty

sylimaryna

turbodoładowanie wątroby

Wymienione w tabeli produkty powinny znaleźć się w diecie, ale należy pamiętać, że musi ona być zbilansowana. Ostropest można zakupić w  formie proszku i dodawać po łyżeczce do ulubionej sałatki, czy porannej owsianki. 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy terapeutycznej. Więcej informacji na temat możliwych terapii w Praskiej Klinice Zdrowia tutaj: