Praska Klinika Zdrowia

Początek lata – dobry czas na przeprowadzenie kuracji oczyszczającej naszego organizmu

mgr Halina Owczarek

naturoterapia
masaż

Całe nasze ciało zbudowane jest z komórek, które tworzą tkanki: kostną, tłuszczową, mięśniową, nerwową, nabłonkową i inne.  Z tkanek są zbudowane nasze narządy : serce, mózg, płuca, szkielet itd. Co pewien czas komórki naszego organizmu muszą się regenerować, żeby w pełni sprawnie wykonywać swoje funkcje. W przypadku niedoborów składników odżywczych bądź braku możliwości pozbywania się produktów rozpadu ten proces może nie przebiegać prawidłowo i tym samym zakłócać regenerację komórek. Wtedy trzeba mu pomóc mu. Zresztą temu między innymi służyły i służą okresowe posty, picie ziół, dieta warzywna, itd.

Jak możemy tego dokonać:

  • zbieramy pokrzywę i pijemy z niej sok, możemy również ją zaparzać. Sok pijemy raz dziennie po pół szklanki (można wymieszać z wodą lub sokiem):

napar – 1 szklankę z rana przez okres dwóch tygodni,

  • podobnie postępujemy z mniszkiem lekarskim, liście możemy zaparzać, a korzeń lekko pogotować przez 5-7 minut, odstawić na 10 min i wypić . 

Proporcje: 1 łyżka liści na szklankę wody, w przypadku korzenia – 1 łyżeczka.

  • Warto pić też napar z młodych liści brzozy: 
    zaparzyć 1 łyżkę na szklankę.

A także warto wspomnieć o liściach babki lancetowej, które są pomocne przy chorobie wrzodowejoraz zapaleniu żołądka i jelit. 

Również kwiaty głogu będą pomocne dla osób z zaburzeniami rytmu serca, przy kołataniu serca, dla ogólnego uspokojenia. Warto zbierać świeże zioła, bo siła sprawcza świeżych ziół jest większa niż suszonych. A jeśli nie możemy sobie sami uzbierać, wtedy skorzystajmy z suszonych. Zawsze to będzie lepsze niż nie picie ziół. Pamiętajmy, że nasze zdrowie pracujemy my sami. Nie obawiajmy się sięgać do ziołolecznictwa, tabletka nas nie zbawi.