Praska Klinika Zdrowia

“Pij mleko, będziesz wielki” – czy na pewno?

mgr Klara Kaden

rehabilitacja okołoporodowa
przygotowanie do porodu
fizjoterapia uroginekologiczna

Coraz więcej światowych badań analizujących wpływ odżywiania na nasze zdrowie poddaje w wątpliwość hasło przewodnie naszej krajowej kampanii,  z udziałem Kayah, B. Lindy i K. Hołowczyca i innych celebrytów, która odniosła sukces i spożycie mleka w Polsce bardzo wzrosło. 

Źródło grafiki gazeta.pl

“Mleko to wydzielina gruczołu mlekowego samic ssaków pojawiająca się w okresie laktacji” źródło Wikipedia.

Co jest prawdą , a co fałszem w odniesieniu do naszej tolerancji mleka krowiego i wpływu jego spożywania na nasze zdrowie…? 

1. Picie mleka krowiego wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie –  fałsz.
Picie mleka krowiego osłabia kości i zwiększa podatność na  złamania –  prawda.

2. Mleko i jego przetwory wzmacniają organizm i uodparniają przed chorobami nowotworowymi – fałsz.
Picie mleka zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza hormonozależne ( rak janika, rak piersi, rak prostaty ). Upośledza funkcjonowanie gruczołów dokrewnych ( tarczyca, nadnercza ) prawda.

3. Mleko i jego niskotłuszczowe przetwory 1,5 – 2 % działają przeciw miaźdżycowo  –  fałsz.
Spożywanie przetworów mleka krowiego obciąża układ sercowo-naczyniowy, przyspiesza zmiany miażdżycowe  i zwiększa zachorowalność na cukrzycę  –  prawda.

4. Picie mleka i stosowanie kosmetyków na bazie mleka poprawiają stan skóry  – fałsz.
Białka i kazeina zawarte w mleku odpowiadają w 35% za występowanie alergii i zmian skórnych ( trądzik )  –  prawda. 

5. Terapia mleczna jest skuteczna u chorych na wrzody żołądka, ponieważ neutralizuje kwasy żołądkowe   –  fałsz.
Picie mleka początkowo przynosi ulgę, jednak w krótkim czasie  choroba się zaostrza, ponieważ wzrastają czynniki zapalne, niestrawność i fermentacja  –  prawda.

6. Mleko i nabiał są źródłem wit. D3 i zapobiegają osteoporozie  –  fałsz.
Produkty mleczne nasilają i przyspieszają występowanie osteoporozy, która występuje obecnie również u małych dzieci. Nadmiar białka w diecie jest wydalany przez nerki w procesie oczyszczania krwi razem z wapniem  –  prawda.

Ponadto : picie mleka zwiększa ryzyko anemii, sprzyja powstawaniu zaćmy i odkładaniu się kamieni nerkowych, może nieznacznie obniżać ciśnienie krwi.

Mleko krowie oraz jego przetwory podawane są dzieciom od najmłodszych lat pod postacią serków , jogurtów, deserków mlecznych stąd coraz więcej alergii i nietolerancji pokarmowych. Dieta eliminacyjna daje praktycznie natychmiastowe rezultaty dlatego warto rozważyć zamianę produktów na bazie mleka krowiego – źle tolerowanych przez człowieka, na inne, np. roślinne napoje mleczne. 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy dietetycznej. Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji dietetycznych w Praskiej Klinice Zdrowia znajdziesz tutaj: