Skip to main content

To potoczne określenie wodnisto-tłuszczowego zgrubienia tkanki, które powoduje deformację w dolnym odcinku szyi, a konkretnie w okolicy przejścia szyjno-piersiowego ( C7 – Th1 ). Jest wiele przyczyn powstania garbu szyjnego. Mogą to być; wady postawy ciała, wielogodzinna praca siedząca przy komputerze, pochylanie się nad smartfonem, książką, czytnikiem, okres okołomenopauzalny u kobiet, osteoporoza, zespół Cushinga, czynniki dziedziczne, ale bardzo często czynnikiem dodatkowym jest stres.

Wdowi garb to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim  zdrowotny wymagający leczenia i rehabilitacji. Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych powstaniem narośli należą:

  • mrowienia i parestezje rąk
  • ból karku i pleców między łopatkami
  • zaburzenia oddychania
  • bóle głowy i szumy uszne
  • zaburzenia połykania – dysfalgia
  • problemy w stawach skroniowo-żuchwowych, ściskoszczęk, zgrzytanie zębami ( bruksizm )
  • dolegliwości imitujące zawał
  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa
  • obrzęki palców u rąk oraz osłabienie chwytu

Aby skutecznie wdowi kark leczyć należy ustalić przyczynę jego powstania. Najczęściej stosowanym leczeniem jest fizjoterapia, ale jeśli podłożem powstania zmiany są problemy emocjonalne konsultacja psychologiczna będzie pomocna. Przewlekłe oddziaływanie czynników stresowych powoduje dysbalans mięśniowy. Podłoże psychogenne i kumulowanie emocji wpływa na postawę ciała, tak więc przyczyny powstania wdowiego karku to często czynniki nakładające się na siebie.   Leczenie chirurgiczne narośli stosuje się rzadko, tylko w przypadkach, kiedy zmiany są bardzo zaawansowane i wyczerpane zostały możliwości skutecznego wyleczenia terapią manualną i ćwiczeniami.

 Fizjoterapeci i osteopaci stosuja wiele narzędzi takich jak: terapia manualna, terapia cranio-sacralna, terapia z wykorzystaniem PNF, masaż tkanek głębokich, poizometryczna relaksacja, rolowanie z wykorzystaniem duo ballu, suche igłowanie, kinesiotaping, ćwiczenia rozluźniająco – rozciągające i korekcja postawy ciała. Pacjenci zachęcani są do autoterapii, poprzez stosowanie zaleconych ćwiczeń oraz późniejszej profilaktyki nawrotu dolegliwości.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy osteopatycznej. Informacje dotyczące terapii znajdziesz tutaj: https://praskaklinikazdrowia.pl/osteopatia/

Praska Klinika Zdrowia

ul. Kłopotowskiego 20
03-717 Warszawa

Tel: 601 900 040
biuro@praskaklinikazdrowia.pl