Osteopatia

Od 140 lat stosowana jest w diagnostyce, leczeniu, a także profilaktyce prozdrowotnej na całym świecie. Jest uzupełnieniem leczenia lekarskiego, jako całkowicie bezpieczna i łagodna forma diagnostyki i terapii manualnej. Dzięki temu może być stosowana u wszystkich pacjentów w każdym wieku – zarówno u noworodków, kobiet ciężarnych, jak i u osób starszych. W sytuacji wystąpienia dolegliwości osteopaci za pomocą technik manualnych starają się stworzyć odpowiednie warunki w ciele pacjenta, które przyspieszają odnowę uszkodzonej tkanki znajdując przyczynę wystąpienia problemu. Dotyczy to różnych zaburzeń, w tym m.in.: czynności fizjologicznych, układu nerwowego, struktur kostnych i mięśniowo-powięziowych, ucisku na nerwy oraz problemów naczyniowych.
Akupunktura

Co to jest akupunktura?

Akupunktura jest metodą terapeutyczną używaną aby wspomóc naturalne procesy samoleczenia organizmu, zredukować bądź zlikwidować ból oraz poprawić funkcję zajętych obszarów ciała.

Jak to działa ?

Akupunktura według współczesnych badań działa na organizm na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest wpływ lokalny. Jest to przede wszystkim oddziaływanie na naczynia krwionośne. Ich rozszerzenie sprawia, że zmienia się średnica i przepuszczalność naczyń w nakłuwanej okolicy. Drugi sposób to oparta na odruchach nerwowych reakcja segmentowa. Odbywa się ona w obrębie tkanek należących do tego samego lub sąsiedniego metameru ciała. Trzecim sposobem jest stymulacja organizmu do produkcji naturalnych (własnych) środków przeciwbólowych zwanych Endorfinami. Endorfiny blokują ścieżki przekazywania informacji bólowej z ciała do mózgu co skutkuje uśmierzeniem dolegliwości bólowych. Oprócz działania przeciwbólowego akupunktura redukuje procesy zapalne oraz wzmacnia zdolności regeneracji organizmu.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Akupunktura jest bardzo bezpieczną metodą terapii, jednak istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych takich jak:

  • Minimalne krwawienie lub mały siniak
  • Krótkotrwałe zaostrzenie symptomów ( w mniej niż 3% przypadków)
  • Ból przy nakłuciu (1-3 % przypadków)
  • Senność , Zawroty głowy, Nudności ( 0,3-3% przypadków)

Stosowanie jednorazowych, sterylnych igieł eliminuje ryzyko zakażeń i infekcji!

Czy to boli?

Ludzie doświadczają różnych odczuć podczas akupunktury. Większość odczuwa jedyni minimalny dyskomfort w momencie gdy igła jest wprowadzana. Kiedy igła jest już na miejscu nie powinno to wywoływać znaczącego dyskomfortu. Niektóre osoby opisują uczucie mrowienia/drętwienia, ciężkości wzdłuż przebiegu meridian

Przeciwwskazania:

Ze względu na niezwykłe bezpieczeństwo akupunktury nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania tej metody, jeśli Pacjent wyrazi świadomą zgodę na jej zastosowanie. Względne przeciwwskazania obejmują: czynną chorobę psychiczną w fazie zaostrzenia, chorobę nowotworową, ciążę( 1 trymestr), zmiany skórne w miejscu nakłucia, uczulenie na nikiel, chrom i/lub inne elementy składowe igły.

Fizjoterapia sportowa

Fizjoterapia sportowa to szerokie spektrum działań, które pomagają wykorzystać w pełni potencjał każdego zawodnika. Polega ona na prowadzeniu terapii w jak najbardziej precyzyjny, indywidualnie dobrany sposób, tak aby usprawnić trening, przyśpieszyć regeneracje, wspomóc osiągnięcia sportowe. Daje nam ona nie tylko ogromne możliwości sprawnego pozbycia się kontuzji, ale również zapobiegania im. Większość urazów w sporcie jest natury przeciążeniowej. Oznacza to, że przez długi czas, wiele tysięcy razy struktura jest poddawana obciążeniu, po którym nie jest w stanie odbudować się w pełni. Jest to proces stopniowego uszkadzania tkanki. Aby uzyskać najlepszy wynik i szybko wrócić po kontuzji bądź skutecznie im zapobiegać konieczna jest współpraca fizjoterapeuty z trenerem, trenerem przygotowania motorycznego. Wszyscy specjaliści mają ten sam cel. Chcą aby zawodnik poprawiał wyniki sportowe oraz aby kontuzje przydarzały się rzadko. Narzędzia jakimi się posługują różnią się od siebie, ale skutecznie się uzupełniają. Oferujemy rehabilitację w stanach ostrych, przewlekłych oraz pooperacyjnych.

Rehabilitycja pooperacyjna

Prawidłowo przeprowadzony zabieg operacyjny to jedynie początek drogi do uzyskania pełnego zdrowia. Następnym niezbędnym etapem zawsze jest rehabilitacja. Działania, które rozpoczynają się niezwłocznie po zabiegu mają na celu wprowadzenie odpowiednich zaleceń dotyczących ochrony operowanej części ciała. Rehabilitacja przebiega według indywidualnie dobranego programu zależnego od stanu pacjenta i przy współpracy z lekarzem operującym. Są one tworzone w oparciu o aktualną wiedzę medyczną i nasze doświadczenie w pracy z Pacjentami ortopedycznymi. Końcowym etapem powrotu do zdrowia jest Trening Medyczny – ćwiczenia mające na celu przywrócenie cech motorycznych pozwalających na powrót do pełnej sprawności.

Terapia uroginekologiczna

Czy zdarza się, że gubisz mocz podczas kaszlu, kichania, śmiechu, a może gdy biegniesz, lub potkniesz się? Czy stale nosisz wkładki, lub podpaski i masz wrażenie, że czujesz zapach moczu? Tak nie powinno być. Nie ma znaczenia jakie ilości gubisz – występują u Ciebie objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Jeśli nic z tym nie zrobisz to wcześniej, czy później problem będzie narastał. Większość kobiet reaguje za późno. Według statystyk w Polsce średnio po 7-miu latach od wystąpienia pierwszych zauważalnych objawów, a to powoduje modyfikację stylu życia. Co to oznacza? - ograniczanie picia, zajęć sportowych, lub innych ulubionych rozrywek powiązanych z ruchem np. tańca itp. Tak więc im wcześniej zgłosisz problem, tym szybciej i skuteczniej będzie można go wyleczyć.

Jakie inne objawy powinny skłonić Ciebie do wizyty u terapeutki uroginekologicznej?:

  • czujesz silne parcie, masz wrażenie, że pęcherz jest wypełniony, a nie możesz skorzystać z toalety i wypłynie kilka, lub więcej kropel....
  • kiedy musisz często korzystać z toalety, a pomimo nasilonego parcia na pęcherz porcje wydalanego moczu są małe.....
  • kiedy masz nieustające parcie, pomimo że w pęcherzu nie ma moczu....
  • kiedy wybudzasz się z parcia w nocy, bo musisz skorzystać z toalety więcej niż jeden raz....
  • kiedy podczas oddawania moczu jego strumień jest cienki, rozproszony, lub oddajesz mocz porcjami z wysiłkiem

te wszystkie objawy mogą występować samodzielnie, lub w rozmaitych kombinacjach i powinny skłonić Ciebie do wizyty u terapeutki uroginekologicznej.

Co to jest elektromiografia powierzchniowa i dlaczego się ją wykonuje?

Badanie sEMG

( elektromiografia powierzchniowa ) w obszarze mięśni i nerwów dna miednicy i w jaki celu się je wykonuje? Badanie umożliwia obiektywną ocenę napięcia mięśni oraz stan unerwienia w obszarze miednicy. Pozwala zbadać czy mięśnie dna miednicy reagują właściwie w sytuacjach stresu i czy rozluźniają się prawidło. Wskazaniem do badania EMG są wszystkie zaburzenia mięśni i nerwów bez względu na ich przyczynę.

EMG-biofeetback

zaawansowany trening mięśni dna miednicy ułatwiający naukę ich poprawnej aktywacji. Pacjentka obserwuje aktywność swoich mięśni na ekranie monitora, co znacznie ułatwia i przyspiesza naukę ćwiczeń.

Terapia stymulowana – elektrostymulacja

Terapia stymulowana – elektrostymulacja mięśni dna miednicy ma na celu ich wzmocnienie, w przypadkach znacznego osłabienie mięśni, lub ich odnerwienia. Przyspiesza i skraca terapię. Z uwagi na znikomą ilość przeciwwskazań jest wygodną alternatywą dla pacjentek.